اخبار و رويداد ها

  برپایی نمایشگاه پزشکی و دارویی اصفهان با تکیه بر تولید داخلی

برپایی نمایشگاه پزشکی و دارویی اصفهان با تکیه بر تولید داخلی

چهاردهمین نمایشگاه بین المللی صنایع و تجهیزات پزشکی، دندانپزشکی، آزمایشگاهی و خدمات وابسته و دومین نمایشگاه بین‌المللی دارو با حضور مسئولان استانی در اصفهان برپا شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی استان اصفهان، این دو نمایشگاه در فضای بیش از هشت هزار و ۵۰۰ مترمربع با حضور بیش از ۱۱۰ شرکت برتر داخلی و برخی نمایندگی‌های شرکت‌های خارجی، از دوم تا پنجم بهمن‌ در محل برپایی نمایشگاه‌های بین‌المللی استان واقع در پل شهرستان اصفهان دایر است.

مدیر نمایشگاه‌های داخلی شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی استان اصفهان‌ در نشست خبری آیین افتتاح این دو نمایشگاه گفت: نمایشگاه تجهیزات پزشکی و دارو از ابتدای دهه ۱۳۹۰ به نسبت سایر استان ها سیر تحول خوبی را با نظارت دانشگاه علوم پزشکی، اداره تجهیزات پزشکی و سازمان غذا و دارو طی کرده است.

مجید نایب‌زاده اظهار کرد: نمایشگاه های تجهیزات پزشکی و دارو از سال ۱۳۸۰ به طور متوالی هر دو سال یکبار برگزار شده و در سیر تحولی مثبت، رویکرد صنفی را به تولیدی، صنعتی و خدماتی تبدیل کرده است.

وی با اشاره به بهره برداری از پروژه جدید نمایشگاه از اواسط سال ۱۳۹۹، تصریح کرد: تلفیق دو نمایشگاه تجهیزات پزشکی و دارو سبب پایه ریزی محکمی شده و در شرکت نمایشگاه های اصفهان تصمیم بر برپایی همایش های جانبی نمایشگاه گرفته شده است.

مدیر نمایشگاه‌های داخلی شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی استان اصفهان‌ در خصوص اولویت گزینش شرکت کنندگان نیز، اظهار کرد: شرکت کنندگان با توجه به نیاز کشور و بازار ‌گزینش می شوند که اکثرا تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی بیمارستانی، تصویربرداری پزشکی، هتلینگ بیمارستانی و تجهیزات توانبخشی بوده که بازار روز و نیاز بیشتری داشته است.

نایب زاده ابراز امیدواری کرد: بتوانیم این نمایشگاه را همزمان با رونق تولید کشور در عرصه های دیگر صنعت پزشکی و صنایع وابسته گسترش دهیم.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری اصفهان نیز در این نشست خبری گفت: هر یک میلیارد دلار واردات، ۵۰هزار فرصت شغلی را به خارج منتقل می کند در حالیکه می توان حداقل ۵۰ درصد آن را در داخل تولید کنیم.

حسن قاضی عسگر اظهار کرد: در حوزه تجهیزات پزشکی دیر اقدام شد و دلیل این بود که با تخصیص ارز ارزان، تولیدکننده داخلی توان رقابت نداشت، درحالی‌که تولید تجهیزات زمانی رونق گرفت که ارز تک نرخی شد.

وی تاکید کرد: در حوزه اقتصاد باید حساب شده و با سیاست های درست پیش رویم تا بتوان به تمام برنامه ریزی های خود برسیم.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری اصفهان ابراز امیدواری کرد که هرسال بهتر از سال قبل و با روندی رو به رشد، درصد بالایی از نیاز بازار را از داخل کشور تامین کنیم.

وی تصریح کرد: هر یک میلیارد دلار واردات، ۵۰هزار فرصت شغلی را به خارج منتقل می کند، در حالیکه می توان حداقل ۵۰ درصد آن را در داخل تولید کنیم.

قاضی عسگر خطاب به تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی، تاکید کرد: تمام تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی باید هدف را صادرات قرار دهند و اکنون بهترین بازار صادراتی، اوراسیا است.

وی در پایان یادرآور شد: با اصلاح سیاست های مدیریتی و یارانه ای می توان اصفهان را به جایگاه بهتری رساند.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی اصفهان هم در این نشست خبری گفت: تجهیزات پزشکی مصرفی دانشگاه علوم پزشکی برای بیمارستان ها در سال ۱۳۹۶، ۱۵۰ میلیارد تومان بود که این رقم در سال ۱۳۹۷ به بالای ۲۰۰میلیارد تومان رسیده است و به طور قطع امسال فراتر از ۳۲۰ میلیارد تومان خواهد بود.

ابوالفضل اصلانی با بیان جایگاه ممتاز اصفهان در صنایع پزشکی، افزود: در بخش توانبخشی و فیزیوتراپی اصفهان در جایگاه برتر کشور قرار دارد و به عنوان سومین قطب تولید تجهیزات پزشکی لقب گرفته است که با حمایت های ویژه انجام شده، تا پنج سال آینده به جایگاه نخست خواهد رسید.

وی ارزش بازار تجهیزات پزشکی کشور را ۲.۵ میلیارد دلار اعلام کرد و افزود: ۴۰ درصد ارزش تولیدات داخلی و ۶۰ درصد سهم واردات است.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی اصفهان اضافه کرد: منطقه هفت کشور شامل استان های اصفهان، یزد و چهارمحال و بختیاری است که ۷۰ شرکت تولیدی و ۲۰ شرکت دانش بنیان در زمینه تجهیزات پزشکی فعال دارند.

وی با تاکید بر وجود فرصت های خوب موجود در اصفهان، افزود: در بخش های تجهیزات پزشکی، آرایشی، بهداشتی و دارو فرصت های بسیار خوبی در اصفهان موجود است.

اصلانی در خصوص نیاز دانشگاه علوم پزشکی به تجهیزات پزشکی مصرفی، گفت: تجهیزات پزشکی مصرفی دانشگاه علوم پزشکی برای بیمارستان ها در سال ۱۳۹۶، ۱۵۰ میلیارد تومان بود که این رقم در سال ۱۳۹۷ به بالای ۲۰۰میلیارد تومان رسیده است و به طور قطع امسال فراتر از ۳۲۰ میلیارد تومان خواهد بود.

وی با تاکید بر حمایت از تولیدات داخلی، افزود: سیاست دانشگاه علوم پزشکی مبنی بر تامین نیاز بیمارستان ها از تولیدات منطقه است و از تولید داخل حمایت جدی می شود، اما تولید داخلی باید کیفیت و استاندارد لازم را داشته باشد.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی اصفهان همچنین با گلایه از توزیع و پخش دارو، خاطرنشان کرد: تاکنون ۶۰ شرکت توزیع کننده دارو کشور را در اختیار داریم، اما با وجود انسجام در حوزه تولید، متاسفانه این شرایط در توزیع و پخش وجود ندارد.

وی با بیان سختی نظارت ها، تاکید کرد: در کشور ۶۰۰ صنف و شرکت وجود دارد که ۴۰۰ مورد آنها هنوز در سایت ثبت نام نکرده اند، درحالی که نظارت ها براساس ثبت نام شدگان است.

اصلانی در ادامه در خصوص وضعیت افلاتوکسین موجود در شیر، اظهار کرد: میزان افلاتوکسین شیر کارخانجات اصفهان دوصدم میکروگرم بر لیتر است و وضع ما از استانداردهای اروپا بهتر است.

وی تاکید کرد: میزان استاندارد افلاتوکسین در آمریکا و اروپا به ترتیب پنج دهم و پنج صدم میکروگرم در لیتر شیر است که همین میزان استاندارد در ایران یک دهم است، یعنی استانداردهای ما حتی از آمریکا نیز سختگیرانه تر است.

مدیرکل بیمه سلامت استان اصفهان هم در این نشست خبری گفت: در اصفهان سالیانه به طور متوسط ۷۰۰ میلیارد تومان هزینه بیمه سلامت انجام می شود که این میزان برای سال ۱۳۹۸، تا ۷۵۰ میلیارد تومان پیش بینی می شود.

حسین بانک اظهار کرد: سازمان بیمه سلامت با ۴۰ میلیون بیمه شده، یکی از بزرگترین سازمان های بیمه کشور است که حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان هزینه برای آن براورد شده است.

وی توضیح داد: ۳۰ درصد از این هزینه ها مربوط به دارو و ۱۰ درصد متعلق به تجهیزات پزشکی است و افرادی که از هیچ نوع پوشش بیمه ای برخوردار نبودند، تحت پوشش این سازمان هستند.

مدیرکل بیمه سلامت استان اصفهان تصریح کرد: ۸۰ درصد بیمه شدگان کاملا رایگان و بقیه با مشارکت دولت در حق بیمه، پوشش دهی می شوند که ۴۰۰ میلیارد آن مربوط به حوزه دارویی و ۷۰ میلیارد برای بخش تجهیزات پزشکی هزینه می شود.

بانک، در خصوص آمار بیمه شدگان اصفهان، افزود: در استان اصفهان یک میلیون و ۶۰۰ هزار بیمه شده تحت پوشش و ۴۸۵۰ موسسه نیز طرف قرارداد ارائه خدمات درمانی هستند که از این تعداد ۹۵۰ داروخانه به ثبت رسیده است.

وی یادآور شد: این گستردگی آماری، اشتیاق بیشتری در فناوری و نوآوری فعالان حوزه دارویی و تجهیزات می طلبد تا بتوان با تلاش حداکثری، به توانمندی و خودکفایی در این بخش ها برسیم.


نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر