اخبار و رويداد ها

  برگزاری اولین نمایشگاه صنعت دارو در اصفهان؛ گامی در راستای ارتقای صنعت دارو

برگزاری اولین نمایشگاه صنعت دارو در اصفهان؛ گامی در راستای ارتقای صنعت دارو

رییس کلینیک دارو و تجهیزات پزشکی مدیریت درمان استان اصفهان گفت: اولین نمایشگاه بین المللی صنعت دارو و صنایع وابسته اصفهان در صورتی که در راستای نیازهای بازار و تأمین و تدارکات این صنعت مؤثر عمل کند، به هدف اصلی خود دست خواهد یافت. به گزارش واحد رسانه شرکت نمایشگاه های بین المللی استان اصفهان، دکتر علی ترک اظهار داشت: انتظار می رود این نمایشگاه فرصت آشنایی صمیمانه بین دانشگاه، صنایع داروسازی و مراکز درمانی و بیمارستان ها را ایجاد و مکانیسم های هزینه و اثربخش جدید داروها را به مخاطبان معرفی کند تا از این طریق صنعت دارو ارتقا یابد. وی تأکید کرد: بازدیدکنندگان این نمایشگاه با هدف آشنایی با تکنولوژی ها و مکانیسم های جدید دارویی از نمایشگاه بازدید می کنند و برگزاری سمینارهای تخصصصی در حاشیه نمایشگاه بر تأثیرگذاری هرچه بیشتر این رویداد می افزاید. وی با بیان اینکه طرح تحول نظام سلامت و مشکلات اقتصادی بر روند فعالیت شرکت های تولیدکننده دارو تأثیر داشته است، گفت: این امر از بزرگترین چالش های صنعت داروسازی در ایران محسوب می شود. دکتر ترک، با اشاره به فعالیت شرکت ها و صنایع دارویی در اصفهان، نوع و کیفیت فعالیت این شرکت ها را در حد قابل قبول ارزیابی کرد و افزود: هم اکنون شرکت های گل دارو، فارابی و امین در رده های بالای تولیدکنندگان دارو در سطح استان و کشور قرار دارند. وی با بیان اینکه هم اکنون بیش از ۹۵ درصد داروهای مورد استفاده مردم در داخل کشور تولید می شود، تأکید کرد: به رغم این اقدامات ارزشمند همچنان محصولات دارویی سهم چندانی در کالاهای صادراتی کشور ندارد.
وی یکی از علت های این مسأله را عدم برندسازی توسط شرکت های دارویی دانست و گفت: شرکت های فعال در صنعت دارو در ایران مطالعات بالینی و هم ارزی در زمینه مقایسه داروهای ساخت داخل و نمونه های رفرنس خارجی آنها انجام نمی دهند؛ همچنین تبلیغات صنایع دارویی ایران در خارج از کشور بسیار محدود و ضعیف انجام می شود.
رییس کلینیک دارو و تجهیزات پزشکی مدیریت درمان استان اصفهان از جمله دیگر دلایل عدم توفیق در صادرات دارو را قوانین دست و پاگیر و مشکلات بسته بندی، به ویژه حمل و نقل و کامل نبودن زنجیره انتقال عنوان کرد و افزود: انتقال دارو به خارج از کشور هواپیماهای خاص و امکانات ویژه گمرکی نیاز دارد که کمبود این موارد در ایران به وضوح احساس می شود.
به گفته وی شرکت های بیوتکنولوژی دارویی ایران هم اینک محصولات خوبی با ریشه بیوتکنولوژیک تولید می کنند اما امکانات انتقال به سایر کشورها برای آن ها وجود ندارد. رییس کلینیک دارو و تجهیزات پزشکی مدیریت درمان استان اصفهان با اشاره به فعالیت های دانشگاهی در حوزه داروسازی به ویژه در استان اصفهان گفت: متأسفانه موضوعات پایان نامه های دانشگاهی هدفمند نبوده و در بسیاری موارد مناسب تجاری سازی نیستند زیرا پل ارتباطی کارآمدی بین صنعت و دانشگاه وجود ندارد و هر یک به صورت جزیره ای عمل می کنند.
دکتر ترک با طرح این پیشنهاد که دانشگاه ها لازم است تعامل نزدیک با واحدهای تحقیق و توسعه شرکت های دارویی به ویژه در بحث انتخاب موضوعات پایان نامه ها داشته باشند، اضافه کرد: موضوعات پایان نامه و تحقیقات دانشکده های داروسازی باید در راستای صنعت دارو و مسایل بیمارستان ها باشد.
گفتنی است اولین نمایشگاه بین المللی صنعت دارو و صنایع وابسته با برند اصفهان فارما در تاریخ ۱۸ تا ۲۰ بهمن ماه در ساعات بازدید ۱۴ تا ۲۱ در محل برگزاری نمایشگاه های اصفهان واقع در پل شهرستان برپا می شود.

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر